Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

Ako to bude s hypotékami? Aktuálna situácia a výhľad do budúcnosti.

Pridané: 9.7.2024

Otázka bývania vždy bola horúcou témou, ktorá zaujíma ľudí. V prvej polovici roka 2022 bolo oznámené zvyšovanie úrokových sadzieb, pričom prvé zvýšenie nastalo v letných mesiacoch. Tento začiatok zvyšovania sadzieb spôsobil zvýšený záujem o hypotekárne úvery, keďže ľudia chceli ešte v poslednej chvíli využiť lacné pôžičky a urýchlili svoje nákupné rozhodnutia. To viedlo k tomu, že ceny nehnuteľností ostali vysoké, hoci mierne spomaľovali veľký dopyt.

Jednotlivé banky začali postupne zvyšovať svoje úrokové sadzby v krátkych intervaloch, čo bolo podrobne sledované médiami. Sadzby ECB sa naďalej zvyšovali, čo spôsobilo výrazné spomalenie hypotekárneho trhu na Slovensku. Banky zaznamenali nízky záujem o hypotekárne úvery zo strany klientov. Rok 2023 bol utlmený vo financovaní a kúpyschopnosti. Ľudia už nedokázali financovať kúpu nehnuteľností v požadovanej výške. Nastalo obdobie, kedy bola vyššia ponuka ako dopyt, a kupujúci čakali na zníženie alebo stabilizáciu trhu.

Aktuálna situácia a výhľad do budúcnosti.

V posledných mesiacoch dochádza k stabilizácii úrokových sadzieb, no výrazné znižovanie úrokov zatiaľ nepociťujeme. Tento trend má však psychologický efekt - keďže úroky už nenarastajú, kupujúci začínajú realizovať svoje odložené rozhodnutia o kúpe nehnuteľností. Nejde však o veľký boom, pretože úrokové sadzby sú stále nad 4 %. Na Slovensku bude znižovanie úrokových sadzieb brzdiť výnosy na štátnych dlhopisoch a banková daň zo strany štátu.

Čo bude ďalej?

Nikto nemá vešteckú guľu, ale môžeme predpokladať niektoré veci na základe náznakov. Vplyv na úrokové sadzby má mnoho premenných, vrátane politickej situácie na Slovensku, v EÚ a mimo EÚ. ECB plánuje znižovanie úrokových sadzieb, no najprv testuje, ako bude trh reagovať a ako sa bude vyvíjať inflácia. Následne bude pokračovať so znižovaním.

Netreba zabúdať ani na politickú situáciu v USA. Komunikácia medzi FED a ECB je úzka. Hoci ECB presadzuje svoje záujmy v rámci eurozóny, vo veľkej miere sleduje reakcie FED a vývoj prezidentských volieb v Amerike. Je pravdepodobné, že výraznejšie zmeny uvidíme až v prvej polovici roka 2025.

Ako sa rozhodnúť?

Ak máte potrebu bývania, netreba na nič čakať. Ak sa vám končí fixácia v najbližšej dobe, odporúčame skontaktovať sa so svojím finančným poradcom alebo navštíviť svoju banku a poradiť sa o možnostiach. Dobrý finančný poradca bude hľadať pre svojho klienta najlepšie možné riešenie.